متخصص ارتودنسیclose
ارتودنسی ثابت
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::

نام کاربري : پسورد : يا عضويت | رمز عبور را فراموش کردم


تعداد بازدید : 15
نویسنده پیام
ronaksherafati
آفلاینارسال‌ها: 111
عضویت: 4 /12 /1397
ارتودنسی ثابت
تصویر: https://dr-davoudian.com/wp-content/uploads/2018/05/%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%88%D8%AF%D9%86%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%88%D8%AF%D9%86%D8%B3%DB%8C-%D8%AB%D8%A7%D8%A8%D8%AA.jpg


ارتودنسی ثابت چیست؟ارتودنسی ثابت روشی از ارتودنسی است که در آن بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خود خارج کند چرا که براکت های ارتودنسی بر روی دندان به صورت ثابت وجود دارند و با کش های ارتودنسی که از وسط سیم های متصل به این براکتها وجود دارند به همدیگر متصل شده اند.
کش های ارتودنسی در رنگ های مختلف وجود دارند و طی هر نوبت ویزیت توسط متخصص ارتودنسی تعویض می گردند. براکت های ارتودنسی تا انتهای درمان ارتودنسی بر روی دندان بیمار باقی خواهند ماند و سیم ها نیز هر چند جلسه یکبار تعویض خواهند شد.
اجزای دستگاه ارتودنسی ثابت [tr][td]براکت ارتودنسی[/td][td]براکت ارتودنسی همان نگین های فلزی که روی دندانها چسبانده می شوند. البته انواع دیگری به شکل براکت های سرامیکینیز وجود دارد که همرنگ دندانها بوده و مزیت کمتر دیده شدن دستگاه ارتودنسی ثابت را به دنبال دارد.[/td][/tr][tr][td]بند[/td][td]حلقه های فلزی که دور دندانهای آسیای اول یا دوم قرار دارد.[/td][/tr][tr][td]جداکننده[/td][td]حلقه های لاستیکی که قبل از تعبیه بند ها بین دندانهای عقب قرار می گیرد تا فضای لازم برای قرارگیری بند ها ایجاد گردد.[/td][/tr][tr][td]اورینگ[/td][td]حلقه هایی کشی با انواع رنگ ها که پس از قرار دادن سیم روی تک تک براکت ها قرار گرفته و سیم را به براکت ها گره می زند.[/td][/tr][tr][td]سیم ارتودنسی[/td][td]سیم پیوسته ای که از عقب به جلو روی تمام براکتها قرار می گیرد و با اعمال نیرو سبب حرکت دندان ها می گردد.[/td][/tr][tr][td]هد گیر [/td][td]هدگیر ارتودنسی همان دستگاه خارج دهانی است که به شکل یک میله فلزی روی صورت قرار می گیرد و دارای قطعه پارچه ای دیگری نیز هست که روی سر و یا گردن نصب می گردد.[/td][/tr][tr][td]الاستیک ها [/td][td]حلقه های کوچک کشی در قطر ها و ضخامت های مختلف که طبق دستور ارتودنتیست جهت حرکت دادن دندان ها در جهات مختلف توسط بیمار استفاده می شوند.[/td][/tr]
درد ارتودنسیممکن است بیمار در اوایل درمان ارتودنسی درد داشته باشد که از شدت این درد طی زمان کم خواهد شد و بیمار میتواند با مصرف مسکن در اوایل مخصوصا هفته اول از شدت درد ارتودنسی بکاهد.همچنین بخوانید: مشکلات روزهای اول ارتودنسی

کشیدن دندان در ارتودنسی ثابتکشیدن دندان در ارتودنسی بسته به نظر متخصص ارتودنسی است که پس از معاینه و ویزیت اولیه ارتودنسی این تشخیص داده خواهد شد که ارتودنسی با کشیدن دندان و یا ارتودنسی بدون کشیدن دندان انجام می شود .کشیدن دندان در ارتودنسی دندان نیش را شامل نخواهد شد و در بیشتر موارد دندان آسیای کوچک در فک بالا و پایین در صورت تشخیص پزشک متخصص ارتودنسی کشیده می شود. البته کشیدن دندان به عواملی همچون سن بیمار هم وابسته است. حرکت دندانها در ارتودنسی ثابتدندانها طی هر جلسه درمان ارتودنسی حدود نیم میلی متر حرکت دارند و فضای خالی ناشی از کشیدن دندان را به مرور زمان پر خواهند کرد. پس از درمان ارتودنسی این فضاهای خالی جای خود را به دندان های مرتب خواهند داد. طول درمان ارتودنسی ثابت : در طی درمان به روش ارتودنسی ثابت بیمار می بایست ماهی یکبار به متخصص ارتودنسی که تحت نظر اوست مراجعه کند و طول درمان ارتودنسی ثابت به نوع ناهنجاری و مشکلی که بیمار دارد وابسته است اما به طور میانگین حدود 2 سال طول می کشد. البته سن بیمار هم مورد مهم و تاثیرگذاری درطول درمان ارتودنسی ثابت است و هر چقدر که سن بیمار کمتر باشد سرعت جابجایی دندان ها در او بیشتر خواهد بود. و اگر قبل از بلوغ بیمار ویزیت شود از رشد فک در جهت ناهنجاری می توان جلوگیری کرد و آن را کنترل نمود. چگونگی رسیدن به نتیجه مطلوب در ارتودنسی ثابت : در طول درمان ارتودنسی ثابت به بیمار توصیه می شود که از مصرف غذاهای سفت پرهیز کند چرا که باعث کندی طول درمان خواهد شد و حتی در مواردی ممکن است باعث کنده شدن براکت ها شود . همچنین از دیگر مواردی که در رسیدن به نتیجه مطلوب به بیمار کمک می کند رعایت بهداشت دهان و دندان است تا از زرد شدن دندان یا پوسیدگی دندان ها جلوگیری شود.همچنین بخوانید: تغذیه در ارتودنسی مزایای ارتودنسی ثابت :در مواردی که مورد ناهنجاری دهان و دندان شدیدتر است از ارتودنسی ثابت استفاده می شود و باعث حل این مشکل می شود.به دلیل ثابت و بی حرکت بودن براکت ها و دستگاه های ارتودنسی طول درمان خیلی وابسته به همکاری بیمار نخواهد بود.احتمال برگشت ارتودنسی در ارتودنسی ثابت کمتر است.

هزینه ارتودنسی ثابت:هزینه ارتودنسی ثابت بسته به نوع و شدت ناهنجاری متفاوت خواهد بود. البته که می بایست این مورد را در نظر بگیرید در صورتی که ارتودنسی را نزد پزشکی که تخصص ارتودنسی ندارد و هزینه ارتودنسی کمی را از شما دریافت میکند نمیتواند نتیجه بخش باشد. عوامل دیگری ننیز در هزینه ارتودنسی ثابت دخیل هستند که برای اطلاع از آن میتوانید مطلب هزینه ارتودنسی را مطالعه بفرمایید.
فرآیند ارتودنسی حداقل یکی دو سال شما را درگیر خواهد کرد پس حتما در انتخاب پزشک متخصص ارتودنسی خود دقت لازم را به عمل آورید چرا که حتی در طول درمان نیز نخواهید توانست پزشک خود را تغییر دهید. در صورتی هم که بخواهید ارتودنسی مجدد انجام دهید خطرات و ریسکهایی را برای شما به همراه خواهد داشت.
پنجشنبه 09 خرداد 1398 - 11:47
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشتازه سازي پاسخ هابرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش :
صفحه اصلی | انجمن | ورود | عضویت | خوراک | نقشه | تماس با ما | طراح


این قالب توسط سایت روزیکس طراحی شده است و هر گونه پاک کردن لینک طراح پیگرد قانونی دارد !